Ask. fm Bea Bohďa Instagram Bea Bohďa

Z generace na generaci

23. května 2015 v 22:34 | Bea |  Témata týdne
Téma týdne - Z generaci na generaci. Hned se mi míhla hlavou naše učitelka češitny. Ústní lidová slovesnost - předávaná z generace na generaci.

Dříve si lidé z generace na generaci předávali různé pohádky, básničky, pověsti, říkadla... Ještě že tak, protože jinak by jsme dnes nevěděli nic o tehdejším životě. I v dnešní době se vymýšlejí různé pohádky - většinou tedy filmově zpracovávají, ale i tak mi přijde, že ty klasické z ústní lidové slovesnosti jsou mnohem hezčí. Vzpomněla jsem si na pohádku Kdyby byly ryby. Dávali ji v televizi někdy okolo Vánoc a horší pohádku jsem nikdy neviděla, ani jsem nevydržela se na ni koukat do konce. Vlastně jsem ani nevěděla o co tam šlo, akorát princezna furt posilovala a to je všechno co si pamatuju...

Z generace na generaci se také přenášejí různé předměty - šperky, prstýnky.., však to známe z pohádek Smějící se Ale těžko říct jestli to v této době ještě někdo dělá.

A pak ještě jsou dědičné nemoci, celkově genetika, té se nezbavíte ani kdyby jste chtěli a stavěli se na hlavu.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sever-rat Sever-rat | E-mail | Web | 23. května 2015 v 22:46 | Reagovat

Tím předáváním básniček z generaci na generaci jsi mi připomněla jednu scénku z Tele Tele: Vidím tekutý chléb národa našeho, po kterým se vožereme jako prasata. .. a končí to.. a po*lejeme se jako generace před námi...

2 Tee Pee Tee Pee | 23. května 2015 v 22:49 | Reagovat

Zdravím Tě,
netuším jak začít, nikdy jsem nebyla nucena nic podobného dělat, ale bylo mi to doporučeno a logicky jsem si i jistá, že je to asi to jediné, co mi může pomoci splnit můj sen. Proto se předem omlouvám, pokud Tě má žádost bude obtěžovat, ale věř, že i těch pár sekund, které mi věnuješ, mi pomůže splnit můj největší sen.
Jsem hrdá majitelka toho nejúžasnějšího stvoření, které jsem kdy potkala- tříleté psice čistokrevného voříška jménem Amy. Ačkoliv jsme si prošly nejednou nesází, je mým nejlepším parťákem, přítelem, ochráncem a oddaných společníkem. Po váhání a uváhách "ono to stejně nevyjde" jsem se nakonec rozhodla nás přihlásit do jisté soutěže. Pokud jsi dočetla až sem, jsem Ti velmi vděčná za Tvou pozornost a dovolím si troufale požádat, zda by jsi mi tento sen pomohla splnit. Stačí otevřít tento odkaz → http://www.brithappytogether.cz/ a pod videem ("Tee Pee") kliknout na tlačítko "To se mi líbí" (nutno dole na stránce listovat na stranu 3).
Předem děkuji a věřím v Tvojí pomoc :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama